Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy spółka zapłaci podatek od darmowej pracy menedżera

15 marca 2021 | Podatki i księgowość | Przemysław Szwed

Gdy członek zarządu pełni swoją funkcję nie pobierając za to wynagrodzenia, wówczas spółka uzyskuje nieodpłatne świadczenie. Chyba, że członek zarządu jest jednocześnie akcjonariuszem lub udziałowcem tej samej spółki.

W praktyce gospodarczej pełnienie funkcji członka zarządu w spółce kapitałowej odbywa się najczęściej za odpowiednim wynagrodzeniem. Kwestia wynagrodzenia członka zarządu z tytułu pełnionej funkcji nie jest jednak w żaden sposób uregulowana w przepisach kodeksu spółek handlowych. W teorii dopuszczalna jest zatem sytuacja, w której członek zarządu pełni swoją funkcję, nie pobierając z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Powstaje pytanie, czy wykonywanie funkcji członka zarządu spółki, przy braku pobierania z tego tytułu wynagrodzenia, stanowi dla tej spółki przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, polegający opodatkowaniu w myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Co wynika z przepisów

Jak wynika z ww. przepisu, przychodami są w szczególności wartości otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Przy czym, ustawa o CIT nie definiuje pojęcia „nieodpłatne świadczenie". Znaczenie tego terminu zostało jednak wypracowane przez orzecznictwo. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądów administracyjnych, pojęcie nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11912

Wydanie: 11912

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Nieprzypisane

Zamów abonament